SILNIČNÍ DAŇ 

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ DO KONCE LEDNA 2017!

Používáte při svém podnikání osobní automobil, čtyřkolku či třeba nákladní vůz? Nezepomeňte na svou povinnost podat daňové přiznání k silniční dani! Na podání daňového přiznání máte čas do konce ledna 2017. Stejný termín platí i v případě, že vám přiznání zpracovává daňový poradce.

Image

KDO podává?

Každá fyzická nebo právnická osoba využívající vozidlo k výdělečné činnosti se musí k placení silniční daně nejprve zaregistrovat – nejdéle ve lhůtě nejbližší splatnosti zálohy na daň. Povinnost odvádět silniční daň mají podnikatelé a firmy, které používají vozidlo k výdělečné činnosti.  Předmětem daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná a provozovaná v Česku. Pokud se chcete registrovat k dani v roce 2017 zpětně za rok 2016 možné to je, očekávejte však menší pokutu za pozdní registraci a úroky za pozdní platby záloh.

 U provozovatelů velkých nákladních aut je povinnost k registraci vždy bez ohledu na to, k jakému účelu jsou vozidla nad 3,5 tuny používána. Vyhnout se placení daně u nákladních automobilů je možné pouze tehdy, jsou-li značky dána do depozitu.

 Pokud používáte vozidlo, které je od daně osvobozené (např. vozidla, značkovače silnic, požární vozidla využívaná hasiči, vozidla provozovaná ozbrojenými silami, civilní obranou, bezpečnostními sbory...) musíte daňové přiznání podat i přes to, že bude daňová povinnost 0,- Kč. Osvobozeny od daňové povinnosti jsou také vozidla do dvanácti tun, které jezdí na alternativní pohon – tedy kupříkladu na plyn, LPG, CNG, elektřinu nebo případně na hybridní pohon.

Poplatníkem daně je v drtivé většině případů osoba zapsaná v technickém průkazu vozidla jako "provozovatel". Pokud tak půjčíte auto např. kamarádovi, aby s ním mohl podnikat, nepřevedete svou daňovou povinnost na něj, ale jste to vy kdo se musí registrovat, daň vypočítat a následně odvést. Výjimkou je situace, kdy zaměstnanec používá vozidlo k pracovním cestám pro zaměstnavatele. Pak musí tento zaměstnavatel platit silniční daň i za auto zaměstnance, i když není jeho provozovatelem. Možné je zaplatit daň za každý měsíc, kdy se služební cesty konaly, nebo použít denní sazbu daně: pětadvacet korun za každý den pracovní cesty. Způsob, pro který se zaměstnavatel rozhodne, pak musí užívat po celé zdaňovací období a nesmí ho v jeho průběhu již měnit. 

ZÁLOHY na daň

Zálohy na silniční daň se odvádí 4x za rok:

  • 1. záloha (za leden, únor a březen) je splatná k 15. dubnu
  • 2. záloha (za duben, květen a červen) k 15. červenci
  • 3. záloha (za červenec, srpen a září) k 15. říjnu
  • 4. záloha (za říjen a listopad) k 15. prosinci
  • nedoplatek za prosinec je splatný do konce ledna (současně s daňovým přiznáním)

Za každý měsíc, ve kterém vozidlo podléhalo daňové povinnosti, je třeba uhradit dvanáctinu roční sazby daně. Celou roční zálohu ale také můžete odvést naráz už první platbou - což je velmi hojně využívané. Nemusíte si pak již nadále dělat starosti s odvodem zbylých plateb.

 

Nevíte si rady s výpočtem daňové povinnosti? Nerozumíte koeficientům, neznáte postup výpočtu či si jen nejste jistý/á? Nevíte, kam daňové přiznání podat? Neváhejte se na nás obrátit, pomůžeme Vám.